1.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Το ΣΥΣΤΕΓΑΖΟΜΕΝΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ - ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΡΑΒΔΑ ΕΠΕ (δ.τ. Blossom Preschool Education) βρίσκεται στη Ρέα Δροσιάς Αττικής, επί της Λεωφόρου Διονύσου αρ. 78. Οι εγκαταστάσεις του σχολείου μας σχεδιάστηκαν και κτίστηκαν το 2008 ειδικά για την φιλοξενία παιδιών προσχολικής ηλικίας.

Η εκπαιδευτική μας προσέγγιση ακολουθεί τις βασικές αρχές της Μοντεσσοριανής μεθόδου διδασκαλίας, την οποία χαρακτηρίζει η ενθάρρυνση της αυτοπεποίθησης, της ανεξαρτησίας και της αλληλεγγύης. Η διδακτική μας δραστηριότητα οργανώνεται και υλοποιείται στο πλαίσιο ενός ετήσιου γενικού θέματος που επιλέγουμε στην αρχή του κάθε σχολικού έτους. Το θέμα αυτό αποτελεί την πηγή έμπνευσής μας και την αφορμή για την ενασχόλησή μας με πληθώρα επιμέρους μεμονωμένων δραστηριοτήτων.

Το διδακτικό προσωπικό του σχολείου μας στελεχώνεται με εκπαιδευτικούς που έχουν την κατάλληλη ακαδημαϊκή γνώση, την εμπειρία και τον ενθουσιασμό που απαιτεί η προσχολική αγωγή και εκπαίδευση των παιδιών μας. Οι εκπαιδευτικοί μας είναι Ελληνόφωνες αλλά και Αγγλόφωνες, καθώς ακολουθούμε ένα δίγλωσσο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που στόχο έχει την εξοικείωση των παιδιών τόσο με την Ελληνική όσο και με την Αγγλική γλώσσα, ως μέρος της σχολικής τους καθημερινότητας. Συνεργαζόμαστε με εκπαιδευτική ψυχολόγο, με λογοθεραπεύτρια και με παιδίατρο, που πραγματοποιούν τακτικές επισκέψεις παρακολούθησης και αξιολόγησης.

Προσφέρουμε δύο διαφορετικά εκπαιδευτικά προγράμματα: α) από τις 08:30 έως τις 13:00 και β) από τις 08:30 έως τις 15:00 από την Δευτέρα έως την Παρασκευή κάθε εβδομάδας. Στα εκπαιδευτικά προγράμματα συμπεριλαμβάνονται εβδομαδιαίες δραστηριότητες μουσικής προπαιδείας, θεατρικού παιχνιδιού και δημιουργικού χορού, με εκπαιδευτικούς που εξειδικεύονται στον κάθε τομέα. Κατά τη διάρκεια του έτους οργανώνουμε εκδρομές και εκπαιδευτικές επισκέψεις, στις οποίες οι μαθητές μας συμμετέχουν κατόπιν προηγούμενης ενημέρωσης και άδειας των γονέων.

Παρέχουμε "δεκατιανό" γεύμα στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος 08:30 - 13:00 και μεσημεριανό γεύμα στο πλαίσιο του προγράμματος 08:30 - 15:00. Όλα τα γεύματα παρασκευάζονται καθημερινά στην κουζίνα του σχολείου από την Μαγείρισσά μας. Ακολουθούμε ένα πρόγραμμα απλών και θρεπτικών γευμάτων, επιλέγοντας μία ποικιλία εποχιακών φαγητών, βασισμένων στην μεσογειακή διατροφή.

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς των μαθητών μας προς και από το σχολείο με σχολικό λεωφορείο.

Η ετήσια εκπαιδευτική περίοδος ξεκινά από τις αρχές Σεπτεμβρίου κάθε έτους και ολοκληρώνεται την πρώτη εβδομάδα του Ιουλίου του επόμενου έτους. Κατά την δεύτερη και τρίτη εβδομάδα του Ιουλίου υλοποιούμε πρόγραμμα καλοκαιριών δραστηριοτήτων. Το σχολείο παραμένει κλειστό για δύο εβδομάδες κατά την περίοδο των Χριστουγέννων, καθώς και για δύο εβδομάδες την περίοδο του Πάσχα.

Θα χαρούμε να καλωσορίσουμε εσάς και το παιδί σας στον χώρο μας. Για να προγραμματίσετε το ραντεβού που σας εξυπηρετεί, καθώς και για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και διευκρίνηση μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας είτε τηλεφωνικά στον αριθμό 210 6211700 είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Εμφάνιση χάρτη